Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Něco o plemeni

03.11.2008

Země původu: Velká Británie
Využití: Teriér.
Klasifikace F.C.I.: Skupina 3, Teriéři typu bulteriéra, bez pracovních zkoušek.

Celkový vzhled
: Pes silné konstituce, svalnatý, vyvážený a aktivní, s bystrým, rozhodným a inteligentním výrazem. Jeho jedinečnou vlastností je klabonosá hlava ve tvaru vejce. Bez ohledu na velikost musí být jasně vyjádřen pohlavní výraz – psi samčí a fenky samičí.

Chování a temperament: Bulteriér je gladiátorem mezi psy, je plný ohně a odvahy. Je vyrovnaného temperamentu a je schopen disciplíny. Třebaže je tvrdohlavý, je mimořádně přátelský k lidem.

 

HLAVAObrazek
Hlava dlouhá, mohutná a správně  hluboká, nikoliv však hrubá. Při pohledu zepředu má hlava tvar vejce a je zcela vyplněna. Na jejím povrchu nejsou žádné prohlubně ani prolákliny. Profil je mírně zakřivený dolů od vrcholu mozkovny ke špičce nosu.
Lebeční partie
Mozkovna: Temeno mezi ušima je téměř ploché.
Obličejová partie
ObrazekNosní houba: Měla by být černá. Špička nosu je zahnutá dolů. Nosní otvory jsou dobře vyvinuté.
Pysky: Suché a přiléhající.
Čelisti / zuby: Dolní čelist hluboká a silná. Zuby jsou zdravé, čisté, dobré velikosti, pravidelně rozmístěné s s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.
Oči: Zdají se být úzké, šikmo posazené a trojúhelníkovité, hluboko uložené, černé nebo co nejtmavěji hnědé, takže se zdají být téměř černé a mají pronikavý lesk. Vzdálenost od špičky čenichu k očím je poněkud větší než od očí k vrcholu mozkovny. Modré nebo částečně modré oko je nežádoucí.
Uši: Malé, tenké a nasazené blízko sebe. Pes by měl být schopen uši udržet toporně vzpřímené. V takovém případě uši směřují přímo vzhůru.
KRK: Velmi svalnatý, dlouhý, klenutý, od plecí se zužuje k hlavě a nemá volnou kůži.
TRUP
Trup je dobře zaoblený, se znatelným klenutím žeber a velkou hloubkou od kohoutku k hrudní kosti, takže hrudní kost je blíže zemi než břicho.
Hřbet: Krátký a pevný, hřbetní linie probíhá za kohoutkem vodorovně, bedra jsou mírně klenutá.
Bedra: Široká, dobře osvalená.
Hrudník: Při pohledu zepředu široký.
Dolní linie: Od hrudní kosti k břichu tvoří ladnou křivku směřující vzhůru.
Ocas: Krátký, nízko nasazený a vodorovně nesený. U kořene je silný a zužuje se do jemné špičky.
KONČETINY 
ObrazekHrudní končetiny: Hrudní končetiny mají velmi silných kostí s kruhovým průřezem. Pes na nich musí stát pevně a musí být postaveny dokonale rovnoběžně. U dospělých psů délka hrudních končetin přibližně odpovídá hloubce hrudníku.
Plece: Silné a svalnaté, aniž by byly příliš těžké. Lopatky široké, ploché a těsně přiléhající ke stěně hrudníku. Jejich sklon dozadu je výrazný, směřují šikmo vzhůru. V ramenním kloubu svírají lopatky téměř pravý úhel s pažní kostí.
Lokty: Drženy přímo a silné.
Nadprstí: Svisle postavená.
Pánevní končetiny
Pánevní končetiny rovnoběžné při pohledu zezadu.
Stehna: Svalnatá.
Kolena: Kloub je dobře zauhlený.
Lýtka: Dobře vyvinutá.
Hlezna: Dobře zauhlená.
Nárty: Krátké a silné.
Tlapy: Kulaté a kompaktní s dobře klenutými prsty.
ObrazekCHODY/POHYB: Pohyb je pevně svázaný, plynulý a pokrývající půdu volnými, lehkými dlouhými kroky, působí elegantně a čile. V klusu je pohyb přední i zadní části rovnoběžný, ke středové linii směřuje jen ve vyšších rychlostech; hrudní končetiny dosahují daleko dopředu a pánevní končetiny se plynule pohybují v kyčlích, dobře pruží v kolenou i hleznech a poskytují pohybu silný impuls vycházející zezadu.
KŮŽE: Těsně obepíná tělo psa.
OSRSTĚNÍ
Srst: Krátká, hladce přiléhající, rovná a na omak drsná s jemným leskem. V zimě se může vyskytovat jemná podsada.
Barva: U bílých je srst čistě bílá. Pigmentace kůže a znaky na hlavě se nepenalizují. U barevných jedinců barva převládá; Všechny odstíny jsou rovnocenné, žíhané se dává přednost. Černá žíhaná, červená, žlutá a tříbarevná jsou přijatelné barvy. Tečkování v bílé srsti je nežádoucí. Modrá a játrová jsou vysoce nežádoucí.
VELIKOST: Nejsou stanoveny výškové ani váhové limity, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví.
VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.
MINIATURNÍ BULTERIÉR
Standard miniaturního bulteriéra odpovídá standardu bulteriéra s výjimkou následujících bodů:
Velikost: Výška nepřekračuje 35,5 cm (14"). Pes musí působit dojmem substance odpovídající jeho velikosti. Váhové limity nejsou stanoveny. Pes musí vždy působit vyváženým dojmem.
 
 
ANGLICKÝ BULLTERIÉR - HISTORIE
Zákaz zápasů zvířat v roce 1835 v Anglii, namířený především proti bojům psů s býky,
v té době zpravidla BULDOKŮ, vyhnal sice organizátory i příznivce této pochybné zábavy
z velkých arén, zdaleka však neznamenal jejich konec. Pouze donutil pořadatele přeorientovat se na zvířata menší, s nimiž by vešli do uzavřených zapadáků a heren v periferních hostincích.
Zápasy psů s krysami byli sice známy
a provozovány už před vydáním zákona, ale
v polovině 19. století dosáhly vrcholu rozšíření. Zájem o zápasy, při nichž se otočily v sázkách velké peníze, byl obrovský: např. majitel hostince, v němž se pravidelně konaly závody ve rdoušení krys, kupoval týdně až dva tisíce – nejlépe venkovských – krys. Nový druh boje potřeboval také nové bojovníky; dosavadní zápasníci typu buldoka byli zápasy s krysami příliš těžkopádní, pomalí a neohrabaní. Podnikaví chovatelé se tedy rychle zaměřili na vyšlechtění vhodného psa.

Jedním z prvních a nejúspěšnějších byl J. Honos (viz BOSTON TERIÉR), považovaný za „otce“ plemene, známého nejprve jako Bull and Terrier. Jako už mnohokrát v minulosti, byl i v tomto případě vzat za základ osvědčený ANGLICKÝ BULDOK, vyznačující se nezdolnou houževnatostí, odolností, odvahou a urputností v boji, odlehčený staroanglickým bílím teriérem, který mu dodal rychlost a temperament spolu s vášní a ostrostí na škodnou. Výsledky byly doslova fascinující: bulteriéra Jenny Lind zardousil 12. července roku 1853 v aréně na Old Grossall Street 500 krys za 1 hodinu a 30 minut. Bulteriér Jacko majitele J. Shawa zabil 1000 krys v celkovém čase 1 hodina 40 minut, ovšem v průběhu deseti týdnů, vždy po stovce, přičemž posední sérii zvládl za 5 minut 28 sekund.

Psi typu pozdějšího anglického bulteriéra se však v Anglii vyskytovali už dříve, o čemž svědčí např. obraz křížence buldoka bílého teriéra Trustyho z roku 1809. Z dvacátých let 19. století známe podobu předchůdců bulteriéra z obrazů E. Landseera, H. S. Beckwitha a zejména H. Alkena. V této době šlo chovatelům především o získání schopného, tvrdého, odvážného, dravého a hbitého bojovníka, u nějž se příliš nehledělo na vzhled. Prvním, kdo se zaměřil také na propracování exteriéru a dal tak vlastně skutečně základ vzniku nového plemene moderního typu, byl zmíněný J. Honos z Birminghamu. Právě jeho psi z prvních odchovů, Madam a Puss, se stali vítězi začínajících výstav, které se na ostrovech konaly od roku 1859. Přesto, že vyznavačům psích zápasů připadali Hinksovi psi příliš jemní, neváhal jejich chovatel nikdy prokázat, že neztratili nic ze své bojovnosti a nesou právem označení „gladiátor mezi psy“, které je ještě dnes součástí charakteristiky standardu.

Staletí bojovných předků přinesla anglickému bulteriérovi vedle mimořádné odvahy a přirozené radosti z boje, nezměrné vůle po vítězství, nebojácnosti, síly a ostrosti také výraznou inteligenci, bystrost a věrnost, především však nevídanou oddanost svému majiteli. Aby se stal dobrým společníkem, je však třeba všechny tyto vlastnosti a předpoklady vhodným způsobem rozvíjet, ale také se znalostí věci – tedy jeho minulosti a vývoje, spolu se zkušenostmi kynologickými – zvládat a usměrňovat.                  

                                                       Použito z jiných zdrojů

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your bulikmajla.estranky.cz

(LatonyaJoymn, 26. 3. 2018 2:01)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

hvvv

(ggxfgx, 23. 2. 2010 15:25)

cfhdghfgvhvcgvdghvghfvcgdftgfcgv